Bijeg iz civilizacije – povratak korijenima
Posted on October, 01 2018
Međunarodni stručnjaci za eko-turizam u dobrom raspoloženju završili testiranje novog turističkog paketa u NP Kornati
MURTER – Šestero međunarodnih stručnjaka za eko-turizam iz SAD-a, Kanade, Velike Britanije, Italije i Španjolske proteklih je tjedan dana provelo upoznavajući Nacionalni park Kornati i okolicu u sasvim novom kontekstu. Umjesto klasičnog turizma na kakav smo navikli, oni su se upoznali s prirodom, kulturom i tradicijom ovog zaštićenog područja. Razgovori s predstavnicima lokalne zajednice, upoznavanje s pčelarstvom i maslinarstvom, prerada kadulje te gastro radionica s chefom Vjekom Bašićem iz konobe Boba tek su neke od aktivnosti koje su dio novog turističkog paketa „Bijeg iz civilizacije“, koji su stručnjaci u ulozi turista došli iskušati i ocijeniti.Yuri Horowitz, stručnjak za održivi turizam iz SAD-a, ističe važnost Kurnatara u Kornatima. „Uvijek ću se prisjećati toplih ljudi iz ovog kraja, dobrodošlice i druženja. Svakako ću se vratiti“, rekao je prije odlaska.
Prvi su dan svoga putovanja stručnjaci proveli istražujući Šibenik. Sljedeća dva dana otkrivali su ljepote Murtera, među ostalima Muzej betinske drvene brodogradnje, Zavičajnu zbirku Murtera, Arheološko nalazište Colentum i crkvicu Sv. Roka. Dio murterskog dijela ture bilo je i ronjenje, ali i gastro-radionica chefa Vjeke Bašića koji se može pohvaliti Michelinovom preporukom i njegovog kolege, Ante Božikova, vlasnika kornatskog restorana „Opat“.
Nakon što su se otisnuli na pučinu u drvenom brodu - leutu, tijekom tri dana stručnjaci su se upoznali s tradicijom pčelarstva, maslinarstva i izgradnje suhozida. Njihov domaćin, Slobodan Skračić, prenio im je iskonsku kornatsku priču, o Kornatima kakvi su nekad bili, ali i vrijednostima koje danas predstavljaju iznimnu ljepotu te izazivaju mir i zadovoljstvo.
Po povratku u Murter, susreli su se kreativnom umjetnicom Nedom Juran, te zajedno s njom od naplavljenog materijala napravili prekrasne suvenire i podsjetnik na ovo putovanje kroz prostor i vrijeme.
„Turizam kao prilika, a ne prijetnja za očuvanje prirode i baštine je ideja iza ovog projekta. To je svakako moguće, ali zahtijeva sasvim drugačiji pristup i organizaciji ponude i gostu i to je ono što smo po svemu sudeći ovdje uspjeli postići. Lokalna zajednica zajedno s Parkom i WWF-om stvorila je ovu ponudu kroz projekt DestiMED, stručnjaci su je testirali, te se nadamo da će ovaj proizvod nakon konačne evaluacije dobiti zeleno svijetlo za promociju i izlazak na tržište. Radi se o malim grupama turista s minimalnim utjecajem na okoliš, a direktnim ekonomskim doprinosom lokalnom stanovništvu jer sav prihod ostaje u lokalnoj zajednici. Ovakvu ponudu vidimo kao snažnu protutežu masovnom turizmu koji gazi i prirodu i lokalnu baštinu“, komentira Mosor Prvan, voditelj projekta DestiMED iz WWF Adrije.
„Preporuke koje smo dobili od naših testera koji su u jesen 2017. godine testirali pripremljen eko-paket pomogle su nam da zajedno s kolegama iz WWF Adrie, Turističkom agencijom Šibenik Plus i stručnjacima iz tvrtke Greenspot Travel, eko-turu učinimo još boljom i da potaknemo ostale dionike da se uključe. Prema prvim reakcijama testera, sudionika „osvježene“ ture, uvjereni smo da će ovaj atraktivan paket uskoro biti spreman za tržište. Vjerujemo da će to biti poticaj i ostalim turističkim djelatnicima da krenu sa sličnim eko-turama, a od nas iz Uprave Parka će uvijek imati podršku,“ ističe Martina Markov iz JU NP Kornati.
“O potencijalu ovog programa sve govore osmijesi gostiju, koji su postali kurnatska obitelj, koji su podijelili tisuće fotografija na društvenim mrežama, koji su nakon dolaska kući još uvijek jedan dio sebe ostavili na Kurnatima. Zar to nije smisao svega? Ovo je program održivog, mediteranskog eko turizma, bez civilizacijskih maski i bogat autentičnim doživljajima. Ovo je jedinstvena prilika upoznati stvarne ljude i živjeti drkačiji, zdraviji, pametniji život. Ovaj program je namijenjen “novim” turistima, putnicima kakvih je sve više u potrazi za izvornim iskustvom tijekom putovanja. Potencijal je ogroman.” Tim se riječima Tina Vickov, vlasnica Turističke agencije Šibenik Plus, nositelj priznanja "Zlatna boula" za izvrsnost pred turističkim agencijama Šibensko-kninske županije, osvrnula na ekoturu koju je organizirala i uspješno provela.
Izrada i testiranje eko-tura dio je projekta DestiMED koji u Hrvatskoj provodi WWF Adria, a financira Europski fond za regionalni razvoj (ERDF) kroz program INTERREG MED. Osim na području NP Kornati, projekt se provodi i u Parku prirode Lastovsko otočje.