Archive Content

Please note: This page has been archived and its content may no longer be up-to-date. This version of the page will remain live for reference purposes as we work to update the content across our website.

Електропастухи, собаки-вівчарі та здоровий глузд

Posted on June, 27 2018

Як уникнути конфліктів з великими хижаками

Як зберегти популяції рідкісної рисі від винищення? Що може стати в нагоді у справі збереження бурого ведмедя? Як врешті змінити негативне ставлення до вовка як до виду-шкідника?
 
Про це та інше обговорили у місті Яремче (Івано-Франківська область) на спеціальній зустрічі зацікавлених сторін, організованої Всесвітнім фондом природи WWF в Україні за підтримки проекту “ЖИТТЯ великим хижакам Європи” (англ. LIFE EuroLargeCarnivores) та WWF Polska.
 
“Великі хижаки викликають в українців дуже різноманітні емоції. І якщо для міських жителів це часто позитивне сприйняття, то у місцях існування великих хижаків справа доходить до серйозних конфліктів між людиною та дикою природою. Це стосується насамперед традиційного сільського господарства - випас овець та корів, пасічництво, тощо. І саме тут важливо знайти практичні й ефективні рішення для гармонійного співіснування. - говорить Богдан Вихор, координатор проекту LIFE EuroLargeCarnivores в Україні. - Цю зустріч ми організували, щоб почути думки усіх зацікавлених сторін - жителів гірських районів Карпат, представників мисливських організацій, працівників природоохоронних територій. Кожен зміг поділитися власним досвідом та краще зрозуміти, як подібні конфлікти можна в майбутньому вирішити.”
 
В заході взяли участь понад 30 учасників з західних областей України. На семінарі було проведено картування проблематик, які стосуються великих хижаків України - бурого ведмедя, рисі та вовка. За словами експертів WWF, даний підхід дає можливість наочно показати та зрозуміти, де саме “ховаються” найбільші конфлікти у співжитті людини та дикої природи. Коли причина відома, легше підібрати правильні ключі для вирішення проблеми. Це в свою чергу формує об'єктивний простір для пошуку та реалізації ефективних рішень. Захід із картуванням проблематик великих хижаків проводився в Україні вперше. 

“Часто, коли ведмідь руйнує вулик, першою думкою людини є - знищити. Однак це не вихід, і це ніяк не вирішить конфлікт. Натомість існує ряд ефективних та гуманних способів за допомогою яких люди можуть охороняти свої пасіки або захищати свійських тварин. - говорить Богдан Вихор. - Це “електричний пастух”, мобільні та гнучкі додатки до звичайної огорожі, собаки-вівчарі, людська охорона чи комбінації усіх цих способів.”

 
Сформовані на заході пропозиції та зібрану інформацію команда WWF в Україні використає для розробки концепції й порад щодо впровадження заходів для ефективного співжиття людини з дикою природою. Також, вже до кінця 2018 року на модельних територіях у Львівській, Івано-Франківській, Закарпатській та Чернівецькій областях буде встановлено 10 спеціальних електроогорож, так званих “електропастухів” в рамках співпраці команд WWF в Україні та WWF Polska.
 
Про проект
 
З 2017 року в Україні розпочав роботу транскордонний проект “ЖИТТЯ великим хижакам Європи” (англ. LIFE EuroLargeCarnivores). Проект має на меті сприяти збору та обміну знаннями і практичним багаторічним досвідом щодо співжиття людини з великими хижаками у співпраці понад 16 країн-партнерів та організацій. Основна увага проекту LIFE націлена на моніторинг, пом'якшення та запобігання конфліктів між людьми та дикими тваринами, обговорення ризиків та проблем безпеки, практик випасання сільськогосподарських тварин, а також на браконьєрство, економічні можливості та вимоги до інвестицій.


 

Lagre Carnivors steakholders mapping in Yaremche, Ukraine
© WWF Ukraine
Lagre Carnivors steakholders mapping in Yaremche, Ukraine
© WWF Ukraine