WWF в Україні долучився до громадської ініціативи на захист Дністра

Posted on July, 30 2018

Завершилася двотижнева громадська акція “Збережемо Дністер. Громадський сплав проти каскаду нових ГЕС”. Акція стартувала у місті Галич 14 липня, у Міжнародний день Дністра, та завершилася 27 липня у стародавньому українському місті Хотин.

Громадська ініціатива «Збережемо Дністер» покликана об’єднати зусилля активістів з України та Молдови та людей, що живуть поблизу Дністра, аби зберегти його неповторну красу, туристичний потенціал та біорізноманіття для нащадків.

Наразі річці загрожує будівництво каскаду з шести гідроелектростанцій на ділянці верхнього Дністра в Івано-Франківській, Тернопільській та Чернівецькій областях. Такі плани зафіксовані у схваленій урядом Програмі розвитку гідроенергетики на період до 2026 року. Сумарна потужність каскаду, на будівництво якого планується витратити щонайменше 1100 млн. євро (за попередніми розрахунками ПАТ “Укргідропроект” станом на 2014 рік), становить лише 390 мВт. Однак при цьому буде знищено близько 220 кілометрів природного русла Дністра.

Стратегічною метою акції, що була ініційована рухом "Простір свободи" і Інститутом Центральної Європи та за партнерства Всесвітнього фонду природи в Україні і підтримана цілим рядом громадських об’єднань, туристичних організацій та медійних платформ, є публічна відмова уряду від планів побудови каскаду Верхньодністровських ГЕС, вилучення цих планів з офіційних урядових документів і припинення будь-яких робіт у цьому напрямку.

WWF презентував свою офіційну позицію щодо будівництва каскаду Верхньодністровських гідроелектростанцій 22 липня на Форумі громадської взаємодії у місті Заліщики (Тернопільська обл.), де брали участь активісти, науковці, екологи, представники місцевої влади та медіа.
 
“Реалізація проекту каскаду Верхньодністровських ГЕС згубно вплине на водні екосистеми та екопослуги регіону. Крім того, це може спричинити затоплення  населених пунктів, що знаходяться поблизу Дністра, пам’яток археології та архітектури. Греблі унеможливлять розвиток нині популярного виду водного туризму - сплаву по Дністру”, - розповідає координатор з питань екополітики WWF в Україні Світлана Матус.

Під час Форуму громадської взаємодії у м. Заліщики усі його учасники підтримали резолюцію з відповідними вимогами припинити проектні роботи та відмовитись від планів будівництва Верхньодністровських ГЕС, що буде передана ініціаторами акції до Кабінету міністрів України.
Заліщики
© «Збережемо Дністер»
«Збережемо Дністер»
© «Збережемо Дністер»
«Збережемо Дністер»
© «Збережемо Дністер»