Весняні активності: волонтери рахували гадюк та журавлів

Posted on April, 25 2018

Весна волонтера WWF
Поки вся країна святкувала Пасхальні свята і раділа першому теплу, волонтери працювали в національних парках!) 
 
7-8 квітня відбувся волонтерський виїзд в Дворічанський нацпарк на Харківщині, де волонтери приєдналися до вкрай незвичної активності - обліку степових гадюк! 
 
Щойно пригріває весняне сонце, змії вилазять із своїх зимових сховків і настає зручний для їх підрахунку час. Моніторинг їх чисельності є одним із завдань науковців національного парку, особливо враховуючи що степові гадюки стали рідкісними і занесені до Червоної книги. А сонячна погода якомога краще сприяла такому цікавому і незвичному заняттю. 
 
Найбільшою складністю при пошуку змій є бодай побачити їх, адже вони мають маскувальне забарвлення і нерухомо зачаюються при наближенні людини. Таким чином, науковцями парку за сприяння волонтерів було знайдено 8 гадюк. 
 
Особливої ж краси місцевості, де проходив облік змій, доставила річка Оскіл, чиї блакитні повеневі води широко розлилися долиною попід білі степові схили з виходами крейди. 
 
Наступними ж вихідними, 14 травня, інша група волонтерів вирушила вже в Пирятинський нацпарк, де метою обліку були журавлі. 
 
Річка Удай, в чиїй долині власне і знаходиться нацпарк, є одним з кількох місць гніздування рідкісних птахів у Лівобережному Лісостепу. Їх чисельність важко встановити через обережну, полохливу поведінку, та важкоступність деяких заболочених ділянок заплави. Волонтери мали допомогти науковцям парку вирішити цю складну задачу, охопивши обліком майже всю заплаву річки в межах парку. 
 
Облік журавлів полягав у слуханні їхніх голосів зранку і фіксації напрямку, з якого  їх чутно. Спів журавля чутно за пару кілометрів; таким чином, при спостереженні одразу з кількох точок, можна встановити не лише їх чисельність, але і місцезнаходження. 
 
Проте, попри сприятливу сонячну погоду і всі очікування, вдалося облікувати лише одну вокалізуючу, імовірно гніздову пару; також було помічено дві пролітні або кочові зграї, і ще одного поодинокого журавля. 
 
WWF традиційно дякує Пирятинському та Дворічанському паркам за гостинність та можливість долучитися до цікавих наукових подій, а особливу подяку хочемо висловити волонтеру Борису Коломойцю та асистенту лісових проектів, нашому колишньому волонтеру Єгору Гринику за організацію згаданих виїздів! 
snake
Облік гадюк
© WWF Ukraine / Boris Kolomoets
volunteers
Під час обліку гадюк
© WWF Ukraine / Boris Kolomoets
volunteers
Під час обліку гадюк
© Borys Kolomiec / WWF Ukraine
volunteers
Під час обліку гадюк
© Borys Kolomiec / WWF Ukraine
wwf, volunteers, волонтери, волонтер
WWF волонтери
© National nature park Dvorichanckyi Ukraine
birds, птах
У Пирятинському парку
© National nature park Pyriatynskyi
volunteer, ukraine
Волонтери у Пирятині
© National nature park Pyriatynskyi
Під час виїзду
© WWF Ukraine / Svitlana Gusak
У НПП "Пирятинський"
© National nature park Pyriatynskyi