Слони не єдині велетні, яким загрожує небезпека внаслідок незаконної торгівлі

Posted on October, 18 2018

Катерина Войнова, старший експерт із охорони дикої природи, WWF Болгарія, та Марк Гошо, провідний спеціаліст по прісних водах, WWF Великий Меконг
Представники найбільших у світі прісноводних риб опинилися на межі вимирання внаслідок незаконного вилову.

Можливо, ви ніколи не чули про осетрів, але ймовірно чули про кав’яр – темну солонувату чорну ікру, що є основною складовою розкішного застілля. Але справжня вартість цього продукту набагато перевищує його ціну, від якої вряди-годи на очі набігають сльози, адже незаконний вилов ставить осетрових  – риб, що дають чорну ікру, на межу вимирання.

Осетри можуть виростати до розмірів Гаргантюа. Раніше можна було зустріти  білуг близько 7 метрів у довжину і важили понад тонну. Ці древні риби плавали річками  та морями Північної півкулі упродовж близько 200 мільйонів років. Але наразі їх виживання – під  великим сумнівом. МСОП класифікує їх як найбільшу групу видів у світі, що перебуває на межі зникнення  - із 27- ми 23 види.

Сьогодні можна купити ікру та власне осетрових, вирощених на рибних фермах. Але декілька факторів, зокрема попит на «автентичну», дику продукцію  продовжує живити незаконну торгівлю, тож незаконний вилов продовжує бути украй поширеним по всьому ареалу, що існує – від Канади до Європи, зокрема і в Україні.  

Це стосується не лише осетрів: велетенські риби Меконгу, що перебувають під загрозою зникнення,  також стають об’єктами нелегального вилову і торгівлі, зрештою опиняючись в меню ресторанів у в’єтнамських містах. Гігантський сом (Pangasianodon gigas), що може вирости до розмірів невеликої машини, є особливо прибутковим для кухарів-браконьєрів, що його продають; вусач гігантський (Catlocarpio siamensis) також лишається мішенню для торговців.

Риби можуть бути не такими харизматичними, як слони чи носороги, але вони варті того, аби стати предметом всесвітньої кампанії, тому що осетрові є показником здоров’я своїх річок – річок, що забезпечують щоденне існування мільйонів людей по всьому світу.  І завдяки цьому існують заборони на торгівлю цими знаковими видами.

Міжнародну та внутрішню торгівлю ікрою регулює CITES — Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни та флори, які перебувають під загрозою зникнення. Регулювання здійснюється методом системи обов’язкового маркування. Але кілька країн, що є найбільшими виробниками та споживачами ікри, все ще повинні запровадити Резолюцію CITES  задля регулювання внутрішньої торгівлі. Це означає, що майже неможливо простежити та не існує реальних способів з’ясувати, чи ікра, що продається на ринках в цих країнах, походить з дикої природи чи з легальних, фермерських джерел, головним чином через те, що ринки цих країн є напрочуд великими – включно з ринками США, України та Росії.

У той самий час, будь-яку міжнародну торгівлю зникаючим сомом шильбовим з 1975 року заборонено CITES. Вимога впровадження існує особливо в таких країнах, як В’єтнам, де більшість не знає про те, що торгівля видами риб, які знаходяться під загрозою зникнення, є незаконною. Дійсно, щоразу, коли здійснюється відлов та відбувається продаж цього сома, місцеві медіа говорять про це особливо гучно.

У всьому світі набирає обертів рух за припинення незаконної торгівлі слоновою кісткою, рогом носорога та тигровими шкурами та кістками. Звідусіль також долинають вимоги негайно припинити браконьєрство та торгівлю іншими видами тварин, такими як панголіни, прісноводні черепахи та птахи-носороги. Саме час аби осетрових було додано до списку!

Існує багато довгострокових загроз для осетрів. Існуючі дамби вже порушили цілісність екосистем рік, на яких їх встановлено, а також завдали шкоди міграції тварин. Зведення запланованих гідротехнічних споруд на річці Меконг, а також багатьох ріках басейну Дунаю та Балканському півострові може завдати ще більшої шкоди. Видобуток піску та гравію порушує умови всередині екосистем, які знаходяться в критичному стані. Рівень забруднення води зростає.

Нам необхідно рішуче докладати зусиль, аби подолати усі ці складні виклики. Та в першу чергу, слід вирішити питання, що потребують першочергової уваги, знижуючи попит на зникаючі види риб та активізувати зусилля для притягнення до кримінальної відповідальності осіб, залучених до незаконної торгівлі цими видами риб. І починати ми повинні зараз.

Цього тижня, світові лідери зберуться у Лондоні на Конференції з протидії незаконній торгівлі представниками дикої природи 2018-го року. Разом із зобов’язанням вступити у боротьбу за збереження наземних видів та протидіяти незаконній торгівлі ними, ми сподіваємося, що представники країн-учасниць також візьмуть на себе зобов’язання протягнути руку допомоги зникаючим осетровим рибам.

Контактна особа по роботі з осетрами в Україні: Інна Гоч, ihoch@wwfdcp.org.
 
Border Guard who caught a sturgeon poacher in the Danube Biosphere Reserve
© Maxim Yakovlev / WWF Ukraine
Гігантський сом у річці Меконг. На грані вимирання.
© Zeb Hogan / WWF
Poaching sturgeon on the bazaar
© Nataliia Gozak / WWF Ukraine