В ЄС хочуть заборонити одноразовий пластик

Posted on May, 30 2018

Підтримуємо, але закликаємо збільшити амбіції та встановити чіткіші цілі

Європейська комісія у понеділок, 28 травня, презентувала план заходів, спрямований на зменшення використання пластику в Євросоюзі задля боротьби із забрудненням морів та океанів.

 

Відповідні рішення розміщені на сайті Єврокомісії.

 

Всесвітній фонд природи (WWF) схвалює пропозицію Європейської Комісії щодо зменшення пластику одноразового використання в ЄС та вилучення риболовних снастей з наших морів.

 

Нові правила стосуються одноразових пластикових продуктів, які найчастіше можна зустріти серед сміття на пляжах та в морях Європи.

Зокрема, пропонується заборонити використання пластику у виробництві вушних гігієнічних паличок, одноразового посуду, соломинок та мішалок для напоїв, паличок для надувних кульок. Альтернатива для цих продуктів сьогодні легко доступна. Разом з тим, Пропозиція Комісії належним чином не охопила проблему загублених риболовних снастей. Хоча, хорошим знаком є те, що тепер виробники рибальських сіток повинні покривати витрати на прийом та транспортування старих сіток, отриманих в портових об’єктах, жодних заходів не було вжито для зменшення кількості сіток, викинутих у морі. Прості дії, такі як чітке маркування снастей, можуть мати суттєвий вплив на скорочення загублених предметів для вилову, допомагаючи запобігти незаконному промислу, оскільки власники снастей можуть бути притягнутими до відповідальності.

 

 

WWF вважає, що запропоновані заходи є важливим кроком у вірному напрямку. Однак, амбітні цільові скорочення предметів, які не були явним чином заборонені, мають бути прийняті на державному рівні, а на міжнародному рівні - застосовані суворі дії.

 

 

WWF закликає Європейський Парламент та Раду збільшити амбіції, встановити чіткіші цілі щодо запобігання та зменшення пластикових виробів, щоб забезпечити однакові умови в усьому ЄС, а також ввести додаткові заходи щодо скорочення кількості пластику у риболовній діяльності.
 

Очевидно, що для України останнє питання не менш важливе за скорочення джерел побутового пластику - минулого року через 2 км незаконно встановлених сіток загинули 7 дельфінів, двох осетрів вдалося врятувати. Нам відомий лише один випадок, коли прикордонники минулого року провели тралення “загублених” сіток й витягли 15 різноманітних браконьєрських сіток (у Жебріянській бухті, де промислове рибальство заборонене) загальною довжиною понад 900 метрів, як нових так і загублених, осетрових, калканових, частикових.

 

Тож такі кроки в Європейському Союзі мають стати як мінімум дороговказом для України .

 

Зелені поради від WWF на кожен день