На базі Української гідроенергетичної платформи буде створено робочу групу з розробки екологічних правил експлуатації МГЕС

Posted on May, 23 2018

Мала гідроенергетика в Україні потребує нових екологічних правил роботи станцій, що мають враховувати вже існуючі та нові, сучасні стандарти будівництва і подальшої експлуатації МГЕС. До такого спільного висновку дійшли учасники Першого Форуму Української гідроенергетичної платформи (УГП), що відбувся 22 травня у м. Київ.

З метою розробки екологічних правил функціонування МГЕС, координатори УГП ініціювали створення відповідної робочої групи, куди увійдуть представники усіх зацікавлених сторін: екологи, енергетики, інвестори, науковці, юристи, представники громадських та міжнародних організацій. Орієнтовний початок роботи групи - 15 червня 2018 року. Результатом впровадження нових, сучасних вимог у сфері малої гідроенергетики має стати зменшення негативного антропогенного впливу на річкові екосистеми у місцях розташування МГЕС і, як результат - зниження соціальної напруги серед місцевих громад.

“Під час Форуму, нам вдалося зробити кілька перших кроків в бік досягнення порозуміння між спільнотами екологів та енергетиків, що раніше завжди знаходились “по різні сторони барикад” у питаннях, що стосуються малої гідроенергетики. Саме задля цього й була створена наша Платформа - знаходити компромісні рішення та створювати передумови для конструктивного діалогу між усіма учасниками процесу. Наша мета - досягнення цілей сталого розвитку та «озеленення» гідроенергетики України”, - розповідає координатор з питань екологічної політики Всесвітнього фонду природи (WWF) в Україні Світлана Матус.

Більш складним завданням виявився пошук компромісу у питанні визначення тематики та кінцевих цілей другої робочої групи, головним завданням якої має стати розробка методології визначення “no-go areas” - територій, що представляють собою особливо цінні річки та річкові ділянки, де будівництво МГЕС має бути повністю забороненим.

“Енергетична спільнота досить гостро сприйняла ідею заборони будівництва малих електростанцій на річках, що потенційно можуть бути віднесені до природної спадщини. Та ми маємо розуміти, що окрім ресурсної складової річок, як джерела видобутку електроенергії, існує і поняття цінності їх збереження у природному вигляді для наступних поколінь. Але ми впевнені, що створення робочої групи, дозволить нам досягти спільного бачення усіх сторін стосовно цього питання”, - підкреслює Світлана Матус.

Заявки щодо участі в робочих групах УГП будуть прийматися до 5 червня 2018 року включно на адресу ukrhydroenergy@gmail.com . Перша зустріч робочих груп планується в середині червня. Починаючи з 15 червня й протягом найближчих трьох місяців робочі групи будуть працювати над розробкою методологій, нормативів, стандартів та законодавчих ініціатив задля знаходження балансу між екологічною та енергетичною складовими малої енергетики.

Також в рамках УГП, за участі усіх зацікавлених сторін, планується сформувати основу для концепції стратегії розвитку малої гідроенергетики, яка, на сьогоднішній день в Україні відсутня.

Отримані результати роботи робочих груп та координаційної ради УГП буде презентовано громадськості у вересні-жовтні 2018 р. в рамках Другого Форуму Української гідроенергетичної платформи.


Довідка:

Українська гідроенергетична платформа створена у 2018 р. за ініціативи Всесвітнього фонду природи (WWF) в Україні. Головна мета Платформи - досягнення конструктивного діалогу та взаємодії всіх її учасників задля досягнення цілей сталого розвитку та «озеленення» гідроенергетики України.
 

За додатковою інформацією звертайтесь до:

Світлана Матус
координатор з питань екологічної політики
Всесвітнього фонду природи WWF в Україні
e-mail: smatus@wwfdcp.org

Марк Поллок
координатор з комунікацій 
Всесвітнього фонду природи WWF в Україні
e-mail: mpollock@wwfdcp.org
тел.: 380996459331

Будівля і гребля Яворської ГЕС
Будівля і гребля Яворської ГЕС
© WWF Ukraine