“Ми діємо як Homo technologicus, та нам треба рятувати планету”: звернення Марко Ламбертіні до лідерів світової економіки

Posted on January, 23 2018

Звернення гендиректора WWF International перед початком Всесвітнього економічного форуму.
Світові лідери зібралися цього тижня у Давосі, щоб обговорити, як краще об’єднати зусилля заради майбутнього людства, зокрема і як уберегти “здоров'я” нашої планети. “Це не якісь “страхіття на ніч”: ризик реальний”, - відзначив генеральний директор WWF International Марко Ламбертіні, котрий представляє Всесвітній фонд природи на цьогорічному Всесвітньому економічному форумі. Головна тема події - роль технологій у вирішенні найбільших світових проблем. Наводимо звернення пана Ламбертіні напередодні початку форуму.

Планета на краю безодні

Ми вже на порозі нової технологічної революції, яка кардинально змінить те, як ми живемо, працюємо, ставимося один до одного та до зовнішнього світу. Масштаби нинішніх відкриттів не мають історичних аналогів, до того ж вони мають вплив чи не на кожний сектор чи не в кожній країні.

Виклики та можливості, що постають перед нами сьогодні, змушують нас починати думати про власний розвиток з урахуванням охорони довкілля. І нині це не просто роздуми, але головне питання у порядку денному. Наука ще ніколи не була настільки зрозумілою. Ми знаємо про вплив, наслідки та несталість нашої моделі розвитку. Істина полягає в тому, що ми продовжуємо завдавати величезної шкоди планетіі не вміємо нарощувати потужності нашої економіки, не шкодячи природі. Разом із технологіями нам потрібна принципова зміна способу мислення, яка гармонізує наші відносини з планетою та її природними системами. Нам потрібно об’єднати власні зусилля, але разом з тим, ми потребуємо заново “підключитися” до Землі.

Жодна людська технологія не здатна повністю замінити "технологію природи", яка понад сто мільйонів років вдосконалювала сервіс-систему з підтримки життя на Землі. Родючий, різноманітний природний світ та стабільний клімат були і лишатимуться основними активами успіху нашої цивілізації. Основною проблемою попередніх технореволюцій було те, що ми з легкістю сприймали “здорове” довкілля за належне, а не оцінювали його як необхідну умову для власного розвитку.

Якщо ми продовжимо жити своїм нинішнім життям, ліси, океани та погодні системи будуть перевантажені та виходитимуть з ладу. Сільське господарство, рибальство, інфраструктурні проекти, видобуток корисних копалин та енергетика, що не беруть до уваги необхідність охорони довкілля, призводять до безпрецедентної втрати біорізноманіття та деградації середовища існування видів, надмірної експлуатації ресурсів планети, забруднення та зміни клімату. Хоча їх наслідки стають все більш очевидними у природному світі, наслідки для людей і бізнесу теж є реальними: від дефіциту їжі та води - до якості повітря, яким ми дихаємо. Однак у левовій частині випадків “підключення” до планети не відбувається. Ми діємо як Homo technologicus. Та разом з технологічною революцією нам потрібна не менш безпрецедентна культурна революція. І саме вона здатна допомогти нам зрозуміти, підключитися до планети.

Погіршення стану “здоров'я” Землі

Щодня з'являються нові докази нашого впливу на навколишнє середовище. Дестабілізований клімат все частіше провокує смертельно екстремальну погоду. Останні п'ять років спостерігається найбільше потепління. Арктика нагрівається набагато швидше, ніж передбачалося. Згідно з оцінками ООН, за останні 10 років пов'язані з кліматом стихійні лиха завдали шкоди в усьому світі на суму 1,4 трильйона доларів.

Вже понад 40 років світ спостерігає за 60%-вим зменшенням популяцій наземних, прісноводних та морських видів. За прогнозами, до 2020 року їх чисельність зменшиться на дві третини. І це всього лише за одне покоління.

Ліси страждають через невпинну вирубку. До 2030 року через розвиток тваринного фермерства та збільшення плантацій пальмової олії та сої площа вирубаних лісів сягне 170 мільйонів гектарів. Це як вся територія Монголії (!).

Ми скидаємо в океан пластик та токсичні хімікати, отруюючи власну ж їжу. Ми безвідповідально ловимо рибу: 90% світових запасів промислової риби страждають від надмірного лову. За останні 30 років 50% коралових рифів планети загинули. За одне людське покоління світ втратив майже половину морських видів тварин.

Чому це важливо?

Це важливо, тому що ми не можемо розраховувати на процвітаюче майбутнє на виснаженій планеті, а наразі все вказує на те, що людська діяльність веде планету до краю безодні.

Біорізноманіття - це складна життєва система, яку створюють мільйони видів тварин, рослин, бактерій та грибів. Біорізноманіття лежить в основі систем Землі, які ми сприймаємо як належне, систем, які дають нам повітря, їжу, воду. Воно підтримує екосистеми, які суспільство потребує для процвітання. Безпрецедентна втрата біорізноманіття, яку ми бачимо сьогодні, є загрозою для життя  та економічного розвитку людства. Якщо індекс біорізноманіття прирівняти зіндексами фондового ринку, наша планета наближується до фінансового краху.

Існують також економічні наслідки втрати біорізноманіття світу. WWF оцінює вартість ключових активів океану на суму 24 трильйони доларів, і це ще за скромними підрахунками. Якщо порівняти світовий океан із найбільшими національними економіками, він стане сьомим в цьому списку з річною вартістю товарів і послуг на суму 2,5 трильйони доларів. Це величезні гроші. Регулярний доступ до якісної прісної води також є вкрай важливим для більшості підприємств та галузей - для виробництва, нагрівання, охолодження, очищення або як складова частина. Мало чи багато води, брудна вона чи дорога - все це має значення та вплив.

Збереження лісів, океану та дикої природи щодня у наших інтересах. Ось чому зараз час для бізнесу, урядів, інституцій та громадянського суспільства працювати разом, щоб зупинити зміни клімату та втрати природи.

Місія - зупинити виснаження планети

Технології, безсумнівно, змінюють наше життя, і ми вже бачимо прориви у збереженні ресурсів планети. Революція відновлюваної енергії є, мабуть, найбільш вражаючим прикладом позитивного впливу нових технологій. Технології дистанційного зондування дозволяють контролювати стан планети, як ніколи раніше. Blockchain використовується для встановлення систем сертифікації та простежуваності сільськогосподарських товарів та риби, щоб споживачі могли бути впевнені у їх походженні, законності та сталості.

Величезне значення мають фінансові установи. Але поки що банківський сектор не здатен перенаправити фінансові потоки від екологічно чи соціально руйнівних ділових практик до таких, що сприятимуть переходу до сталої економіки.

Бізнес у перших рядах мусить працювати над боротьбою зі зміною клімату та втратою біорізноманіття. Останній Всесвітній економічний форум з глобальних ризиків наголошує, що серед головних ризиків для бізнесу сьогодні - нестабільність клімату, екстремальні погодні явища та дефіцит води. Оскільки наслідки зміни клімату стають дедалі серйознішими, а ресурси нашої планети все більш виснажуються, проблеми сталого розвитку стануть все більш відчутними для компаній, а також для їх соціальної ліцензії. Захист землі, океанів, річок, лісів та громад не тільки допомагає пом'якшити ризики у ланцюжку постачань, і в цьому так само суть бізнесу.

Якщо терміново та у повному обсязі будуть реалізовані цілі сталого розвитку ООН та Паризька кліматична угода, у нас з'явиться можливість кардинально змінити спосіб виробництва, споживання та захисту нашого природного багатства. Ми все ще можемо відвести планету від краю прірви. Ми взяли зобов'язання, підписали декларації та почали прогресувати з їх впровадженням. Але все, що ми робимо, все ще недостатньо. За бізнесом, як завжди, переломний момент. Зміни мусять бути швидкими, значними та фундаментальними. Компанії можуть бути водночас і вигідними, і соціально та екологічно сталими, дбаючи про планету, людей та власний прибуток. І пора вже почати працювати у цьому напрямку.
Марко Ламбертіні представляє Всесвітній фонд природи на цьогорічному Всесвітньому економічному форумі.
© Eric McNatt