Питання зміни клімату: звернення Ела Ґора до технологічного світу

Posted on November, 20 2017

Так-так, нам теж сподобалось звернення!
Що ми мусимо зробити, щоб подолати кліматичну кризу? Яких заходів може вжити кожен з нас? Чи здатні ми на це? Такі питання з головної сцени Web Summit 2017, найбільшої технологічної конференції Європи, озвучив колишній віце-президент США, лауреат Нобелівської премії миру Ел Ґор. "Моя мета полягає не в тому, щоб завербувати та залучити вас до участі у вирішенні кліматичної кризи. Ми мусимо її вирішувати, ми можемо це зробити і у нас є потрібні інструменти, щоб досягти успіху", — сказав він. Далі наводимо головні тези виступу Ела Ґора.


Питання 1: Чи нам дійсно треба мінятися?


Лише одного пластику в океані невдовзі стане стільки ж, як і риби. Ми бачимо картину знищення прекрасних лісів, тропіків, унікальних територій. Рослини та тварини уже стали заручниками того, що відбувається з кліматом. Подивімося на атмосферу. Нам здається, що небо безкінечне, та насправді це дуже тонкий прошарок: якщо сісти в авто, то до верхнього шару з киснем можна доїхати за 5-10 хвилин. Щодня в атмосферу викидається енергії стільки, наче вибухають 400 000 агресивних атомних бомб. Саме це породжує руйнівні повені та зсуви, а також так звані “дощові бомби” — урагани та торнадо, що руйнують оселі мільйонів людей по всьому світові. Ще один наслідок — це втрата вологості ґрунту. А отже, засуха, через яку близько 30 млн. людей лише в цьому місяці голодують. І третій “подарунок” — танення льодовиків та підвищення рівня води. Враховуючи такий стан справ наприкінці 2017 року — чи треба нам змінюватися? Очевидно, що конче треба.


Питання 2: Чи ми можемо змінитися?


Технології вже роблять наш світ кращим місцем. Вони допомагають біженцям інтегруватися в суспільство, вони розширюють можливості людей з особливими потребами та об'єднують громади, і вони можуть допомогти у вирішення проблем кліматичних змін. Наш світ перебуває зараз на ранніх стадіях революції сталого розвитку, та йому здатна допомогти швидкість цифрової революції: штучний інтелект, машинне навчання та інтернет речей — це ті тенденції, які полегшать майбутнім поколінням справу збереження планети.

Технології уже сьогодні допомагають нам витісняти викопне паливо з ринку та покращувати виробництво електроенергії з нових, стійких джерел. Далі ми здатні поєднати їх з транспортною системою, перейшовши на електромобілі, електробуси, елетромопеди тощо — настільки швидко, наскільки це можливо. До того ж, це дешевше: альтернативні джерела енергії, такі як сонячна чи вітрова, є більш життєздатними. Коли справа доходить до генерації електроенергії, наприклад, вартість сонячної енергії доволі низька і стрімко знижується ще більше по всьому світу. Тут працює принцип оптимізації: завдяки аналізу даних, ресурси використовуються ощадливо і у потрібній кількості, замість їх марнування. Лише в США за останні кілька років спостерігається суттєве (у 17 разів) зростання кількості робочих місць у галузі сонячної енергетики. Цих місць ставатиме більше — у сталому сільському господарстві, у сталому лісництві, у галузі вітрової енергетики тощо — адже низка інвесторів вкладають кошти  не просто у технології "швидкого заробітку", але й у екологічні технології, які справді змінюють світ. Тож ми можемо змінитися, це без сумнівів.

Питання 3: Чи ми змінимося?


У 2015 році 195 країн підписали Паризьку кліматичну угоду. Кожна окрема країна має у ній свою власну “національно визначену” місію, що повинна переглядатися кожні 5 років. І хоча президент Америки Дональд Трамп у червні оголосив про вихід США з Паризької кліматичної угоди, чимало американських штатів та великих міст виступили за її підтримку. Цікаво, що США можуть і не вийти з неї, адже день офіційного виходу у 2020 році припадає на перші дні нового президента США, тому новий президент першим рішенням просто може знову підписати угоду. Завдяки ставленню окремих штатів та бізнесу, нинішні дані показують, що США все ще будуть виконувати і навіть перевищувати свої зобов'язання за угодою, незважаючи на Дональда Трампа.

Паризька кліматична угода — це правильний поїзд, у який сіли всі — уряди, інвестори, бізнес, інновації та окремі індивідууми. Ті, хто розвивають технології, аналізують та раціоналізують процеси, — саме за ними колосальний вплив на те, щоб світ змінювався. Це якраз те покоління, яке не просто хоче заробляти гроші, але й рухати суспільство у правильному напрямку. Настав час цього покоління. Поки немає відповіді на питання — чи ми змінимося, хотілося б, щоб відповідь була “так”. Та позитивний момент — у нас є потрібний інструментарій, залишилося лиш розпочати.

Міла Арсенюк, координатор з комунікацій WWF в Україні
 
Ел Гор
© Web Summit
Хто не вмістився в залі, слухали навіть на вулиці
© Web Summit
Під час промови
© Web Summit
Під час промови
© Web Summit