Злякай мене, якщо зможеш: тварини, яких бояться люди

Posted on October, 31 2017

Тетяна Карпюк, координаторка з екоосвіти WWF в Україні
Артур Конан Дойл писав: “Де нема фантазії, там немає і страху”, однак інколи людям доводиться боятися не лише чогось містично-потойбічного. Часто ми боїмося реального… Наприклад, звірів, вважаючи, що хочуть нас скривдити. Сьогодні ніч Гелловіну, і напередодні  — WWF склав список таких “найстрашніших” для людини тварин. Критеріями відбору був іноді страх, що породжує їх зовнішній вигляд, інколи — смертоносні властивості, та здебільшого —  це міфи чи легенди, що з року в рік трансформуються у реальну кількість вбитих істот.

Синьокільчастий восьминіги (Hapalochlaena sp.) — рід восьминогів, що мешкають у Тихому океані. Не дивлячись на свої невеликі розміри (по міркам інших восьминогів) є надзвичайно агресивні та небезпечні. Синьокільчасті восьминоги є хижаками, харчуються крабами, раками, спочатку паралізуючи їх за допомогою отрути. Саме завдяки їй синьокільчастий восьминіг потрапив до нашого списку — отрута здатна вбити людину, а антидоту ще не існує. До речі, один восьминіг здатен вбити 26 дорослих людей протягом кількох хвилин! Тож якщо будете плавати в Тихому океані, не тривожте цих створінь.

Біла акула або кархадон (Carcharodon carcharias) — ця хрящова риба отримала свою популярність завдяки фільму “Щелепи”. Водиться у відкритих водах всіх океанів планети і саме їй приписують найбільше людських жертв. Утім, основний раціон складають морські ссавці, птахи та інші риби. Та не зважаючи на всю свою хижість та “відомість”, білих акул в світі залишилось всього 3500 особин. Вона занесена до Червоного списку МСОП (Міжнародного союзу охорони природи), тому потребує нашої охорони.

Вовк, вовцюга, вовчик-братик, сіроманець (Canis lupus L.) — яких тільки епітетів не заслужив вовк в українському фолькльорі. Багато пісень, казок і легенд складено на Поліссі про вовка. В них він уособлює передовсім хоробрість.  В Україні вовк трапляється на всій території за виключенням Кримського півострову, але більш-менш звичайним є тільки в лісовій зоні та в Карпатах. Насправді, вовк відіграє важливу роль у харчовому ланцюжку і згідно з Конвенцією про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі, вовк є строго охоронюваним видом.

Комодський варан або комодський дракон (Varanus komodoensis) — найбільша сучасна ящірка, що мешкає на островах Індонезії, і харчується майже всіма тваринами, які трапляються на її шляху — від гризунів до буйволів. Мало того, що у варана — череп та щелепи анатомічно схожі на такі, що були у хижих динозаврів, у їхньому арсеналі ще й отрута: у слині. Є випадки, коли жертвами цієї ящірки ставали люди, як живі, так і нещодавно поховані. Тож місцеві жителі насторожено ставляться до комодських варанів, хоча вони є живими свідками історії та занесені до Червоного списку МСОП.

Палестинський жовтий скорпіон або жовтий скорпіон (Leiurus quinquestriatus) —  один з найнебезпечніших скорпіонів у світі, отрута якого може вбити людину протягом двох годин. Як і у випадку з синьокільчастим восьминогом, поки немає протиотрути. Насправді сам скорпіон, якщо його не турбувати, є доволі мирною істотою, харчується переважно червами та комахами. А один з компонентів його отрути використовується у лікуванні пухлин мозку.

Африканізована бджола або “бджола-вбивця” (Apis mellifera) — гібрид африканської бджоли з різними видами європейских бджіл. Внаслідок помилки під час екперименту, потрапили у природу, де почали давати надзвичайно плідне та агресивне потомство. Маючи більш концентровану отруту, частіше за звичайних бджіл викликають анафілактичний шок. Африканізовані бджоли були виведені в Бразилії і швидко розповсюдились по сусіднім країнам та США.  Їхніми жертвами стали вже більше 1000 людей в Америці та величезна кількість тварин. Ці бджоли є яскравим прикладом людської недбалості та спробами змінити природу.

Пацюк (Rattus sp.) — один з найбільш відомих сусідів людини. Пацюки всеїдні, можуть їсти буквально все — від зерна та свічок до високовольтних кабелів, спричинюючи аварії та халепи. Але найбільша небезпека полягає в тому, що пацюки є головними переносниками епідемічних хвороб — чуми, лептоспірозу, висипного тифу, сальмонельозу тощо. Кількість жертв від цих хвороб протягом всієї історії людства важко порахувати. Але вони збільшуються і до сьогодні. Наприклад, цього року через нашестя пацюків, чума знову спалахнула на Мадагаскарі.

Морський дракончик, або змійка (Trachinus draco) — найнебезпечніший з мешканців Чорного моря. Найотруйніша риба не лише для українських водойм, але й для всього європейського континенту. Колючки спинного плавника і зябр морського дракончика містять сильну отруту. Навіть з мертвим дракончиком треба поводитися дуже обережно, щоб не вколотися його шипом.
 
Людина “розумна” (Homo sapiens) — найбільш небезпечна тварина на планеті, що може знищити рослини та тварин повністю. Може вбивати і собі подібних, але може і врятувати та зберегти не лише окремі види, а і всю планету загалом.
Для цього просто треба любити та розуміти, яку важливу роль грає все живе, і навіть, якщо воно страшне, і незрозуміле.
The great white shark (Carcharodon carcharias) lives in most cool coastal waters around the world. The great white is the largest predatory fish on Earth and can grow up to an average of 4.6 metres in length. The IUCN Red List of Endangered Species lists the great white as
Біла акула
© Wildlife Pictures/Jêrome Mallefet / WWF
Вовк
© Staffan Widstrand / WWF
Komodo dragon (<i>Varanus komodoensis</i>), Komodo Islands, Indonesia.
Варан
© WWF / Michel TERRETTAZ
Blue-ringed octopus hunting
Восьминіг
© WWF
scorpio
Жовтий скорпіон
© Ester Inbar
Морський дракончик
© Tomasz Sienicki
Малярійний комар
© Centers for Disease Control and Prevention's Public Health Image Library