Екологи закликають парламент ухвалити законопроект про захист пралісів

Posted on June, 06 2016

Закликаємо парламентаріїв прийняти законопроект про захист карпатських пралісів
Закликаємо парламентаріїв прийняти депутатський законопроект про захист карпатських пралісів, бо їхня кількість постійно зменшується, а відновлення неможливе.

20 квітня 2016 року у Верховній Раді України зареєстровано законопроект, ухвалення якого означатиме збереження українського аватару - унікальних пралісів Карпат. На сьогоднішній день законопроект доопрацьовується з урахуванням пропозицій Головного науково-експертного управління ВР. Невдовзі громадські природоохоронні організації, що підготували законопроект, відкривають у Верховній Раді тематичну виставку, що має нагадати депутатам про цінність пралісів і необхідність їх збереження.

«Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони пралісів згідно Рамкової конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат» (№ 4480) підготовлений громадськими природоохоронними організаціями - Київським еколого-культурним центром, Українським товариством охорони птахів та Всесвітнім фондом природи WWF в Україні за участі Міністерства екології та природних ресурсів України (М. Томахін). Підписантами законопроекту стали 13 народних депутатів.

Станом на 31 травня Закон пройшов розгляд у Головному науково-експертному управлінні ВР і доопрацьовується, його оновлену версію будуть подавати на розгляд в Комітети.

Також у Верховній Раді планується відкриття тематичної виставки, яка має на меті привернути увагу депутатів до проблеми рубок в пралісах.

Праліси - унікальні недоторкані прадавні ліси, які існують і розвиваються під впливом природи. Завдяки цьому вони мають високу життєздатність, стійкі у своєму існуванні, надають екосистемні послуги (регулювання клімату, очищення води, утримання вуглецю, збереження раритетного біорізноманіття, виняткова естетична, екоосвітня послуга), котрі не в змозі повноцінно надати господарські ліси. У той же час - це ліси, які після знищення неможливо відтворити. І на сьогодні європейські праліси переважно знищені. Їх залишки збереглися лише в Карпатах, на Балканах і півночі європейської частини Росії.
На відміну від штучно створених лісів, вони неймовірно стійкі, здатні до самовідновлення та існування століттями доти, поки не втручається людина.

В Українських Карпатах наразі виявлено майже 48 тис. га пралісів і іще близько 35 тис. га ділянок підлягають перевірці як потенційні праліси чи старовікові ліси. Із загальної площі 83 тис. га близько 30 тис. га перебувають у межах природно-заповідних об'єктів та охороняються законом, і близько 53 тис. га окремими ділянками розпорошені серед експлуатаційних лісів. Майбутнє залишків унікальної природної спадщини, в першу чергу тих, які не входять до складу природно-заповідних об'єктів, залежить від прийняття щойно підписаного депутатами законопроекту.

Роман Волосянчук, WWF: "Всесвітній фонд природи WWF в Україні підтримав підготовку критеріїв та методичного посібника з виділення пралісів і старовікових лісів, а також з 2008 року провадить значну роботу з детальної інвентаризації старовікових лісів та пралісів у Карпатському регіоні, врахувавши також попередні та сьогоднішні зусилля інших громадських та державних інституцій. Результати досліджень розміщено на порталі «Старовікові ліси та праліси Українських Карпат» для громадського та професійного використання. Також WWF спільно із Міністерством екології та природних ресурсів підготували й подали в UNESCO обґрунтування щодо включення додаткових 6000 га пралісів та старовікових лісів України у номінацію "Букові праліси Карпат та інших регіонів Європи". Але цього недостатньо: із більш ніж 2 мільйонів га карпатських лісів праліси становлять лише близько 4%. Зобов'язання зберігати їх Україна взяла разом із ратифікацією Карпатської конвенції. Разом із тим, оскільки праліси містять велику кількість мертвої деревини, існує суперечність із нормативами «Санітарних правил у лісах України», які вимагають від лісгоспів проводити «видалення захаращеності». Пропонований законопроект ліквідовує такі суперечності".

Ольга Яремченко, Українське товариство охорони птахів: "другий рік поспіль Товариство веде активну роботу з лобіювання розширення територій 9-ти національних природних парків Львівської, Івано-Франківської, Чернівецької, Закарпатської областей, де зосереджено до 12 тис. га пралісів і старовікових лісів. Цього року нашу ініціативу розширення парків для посилення збереженя пралісів і старовікових лісів активно підтримують Кабінет Міністрів, Міністерство екології та природних ресурсів, відомі громадські діячі. Однак на місцях до нас дослухалось лише керівництво Закарпатської області, де наразі ведуться активні роботи з погодження розширення парків. А представники влади Івано-Франківської та Чернівецької областей продовжують свій тихий протест проти розширення парків задля збереження унікальних залишків особливо цінних лісів. Наразі у цих областях не проводяться ніякі дії щодо проведення процедури погодження розширення парків, а обласні управління лісового та мисливського господарства повідомляють, що на їх землях практично відсутні праліси та старовікові ліси. А тим часом гори у Карпатах лисіють і площі пралісів стрімко скорочуються. У цій ситуації законопроект є надзвичайно актуальним для дійового захисту унікальних залишків природних лісів".
Virgin forests have survived because of their inaccessibility and the low economic value of the wood coming from the old trees.
Якщо зараз не буде прийнято законопроект, то вже через 5 років ми можемо втратити нашу спадщину - праліси України
© Mircea Struteanu
press conference
Роман Волосянчук (WWF) та Ольга Яремченко (УТОП)
© Vlad Protsenko
Праліси - чи не останні ділянки завдяки яким зберігається біорізноманіття дикої природи
© Staffan Widstrand / WWF
press conference
"Із більш ніж 2 мільйонів га карпатських лісів праліси становлять лише близько 4%."-Роман Волосянчук, WWF
© Vlad Protsenko