9 ідей для зменшення власного "Водного сліду"

Posted on 18 September 2019

За даними ООН, вже до 2025 року з проблемою нестачі питної води на планеті зіштовхнуться близько 3 мільярдів людей. Головні причини цього — зміна клімату, та втручання людини у природні процеси: осушення водно-болотних угідь,  забудова заплав,  модифікація русел, створення бар’єрів на річках тощо. 
 
Загроза нестачі прісної води є актуальною як для бідних, так і для багатих країн світу. І у нас ще є шанс зберегти прісноводні ресурси планети. Але діяти необхідно вже зараз.
 
Скільки води ми витрачаємо?
 
В Україні ми схильні думати, що брак питної води — проблема інших, далеких країн. Але це не так.  
Достатньо подивитися на мапу світу, розроблену експертами WWF на онлайн-ресурсі Water Risk Filter, яка показує ризики пов’язані із прісною водою. 

У порівнянні з центральною або північною Європою, частина території України має інтенсивне забарвлення — це говорить про підвищений ризик різноманітних проблем пов’язаних з нестачею прісної води. Саме тому й компаніям й пересічним громадянам вкрай необхідно щодня уважно слідкувати за її використанням. 
 
Виробництво кожного продукту, який ми купуємо, від одягу, шматка хліба й до електроприладів, потребує використання прісної води. Розберемо приклад звичайної футболки. У цьому випадку вода необхідна спочатку для вирощування бавовни, а потім, безпосередньо, для  виробництва і фарбування. Загальний об’єм витраченої води на одну футболку складає близько 2 700 л. 
 
Кількість води, яка використовується для виробництва продукту, називається Водним слідом продукту. Так само ми можемо підрахувати Водний слід країн, компаній і окремих людей. Середньостатистичний Водний слід по світу становить 1240 м3 на людину на рік. Водний слід країни розраховується за кількістю води, використаної для виробництва всіх товарів, які споживають жителі країни, в тому числі імпортованих. Саме тому, можна констатувати факт, що економічно розвинені країни мають значно більший Водний слід, ніж бідні.
 
Ось кілька показників Водного сліду повсякденних продуктів:
 • Чай — 90 л води на 1 чайник
 • Пшениця — 650 л води на 500 г
 • Молоко — 1000 л води на 1 л
 • Гамбургер — 2500 л води на 1 гамбургер (150 г яловичини)
 • Яловичина — 4650 л води на 1 відбивну (300 г)

Як покращити ситуацію?
 • Використовуйте менше води у повсякденному житті та зменшіть свій Водний слід, купуючи менше  товарів.
 • Регулярно перевіряйте крани в своєму будинку. Один кран, що протікає, призводить до втрат 75 літрів води на день. Загалом це 2 250 л на місяць, або 20 ванн.
 • Вимикайте кран, поки чистите зуби. Таким чином можна зберегти 6-14 л в день. Те ж саме стосується прийому душу - коли намилюєтесь, можна закрити кран.
 • Приймайте душ замість ванни. Швидкий душ використовує значно менше води, ніж ванна. 
 • Їжте менше м'яса. Для виробництва 1 кг яловичини потрібно 15 000 л води. Кіло курятини вимагає 3 900 л.
 • Використовуйте безпечні миючі засоби. Фосфатні миючі засоби, викликають цвітіння води в наших водоймах, що призводить до загибелі водної рослинності і тварин. 
 • Не використовуйте туалет, як сміттєвий бачок. Кожне змивання води в туалеті витрачає 3-6 л. води. Залишки їжі, косметики та іншого побутового сміття треба викидати в сміттєвий бак.
 • Не купуйте зайвого. На виробництво кожного товару витрачається значна кількість води. Те ж стосується і продуктів харчування — не купуйте зайвого і намагайтесь доїдати їжу в своїй тарілці.
 • Збирайте дощову воду, щоб використовувати її для поливу саду і городу.
 • Не кидайте сміття у річку чи озеро. 

Ці прості, на перший погляд, поради можуть значно скоротити наше споживання прісної води і допомогти зберегти наші прісноводні ресурси для нащадків. Долучайтесь! 
Вже до 2025 року з проблемою нестачі питної води на планеті зіштовхнуться близько 3 мільярдів людей
© Ola Jennersten / WWF-Sweden
Забарвлення України на мапі Water Risk Filter говорить про значні загрози, пов'язані з нестачею прісної води
© water risk filter
Розрахунок Водного сліду
© WWF Ukraine
Прісна вода складає лише 2,5% від загального обсягу води, який існує на нашій планеті
© Mykola Bazhanov / WWF Ukraine