WWF об’єднав українських та американських урядовців, щоб обмінятися досвідом у протидії незаконному вирубуванню лісів | WWF
WWF об’єднав українських та американських урядовців, щоб обмінятися досвідом у протидії незаконному вирубуванню лісів

Posted on 22 September 2017

WWF в Україні ініціював зустріч українських урядовців, які відповідають за господарювання та охорону лісів України, з представниками Лісової служби і Міністерства юстиції США, Інтерполу (Вашингтон). Американці розповіли, як організована робота їхніх відомств у боротьбі з незаконними лісозаготівлями. З української сторони у зустрічі взяли участь представники Міністерства екології та природних ресурсів, Державної екологічної інспекції, Державного агентства лісових ресурсів, Національної поліції, прокуратури. Разом вони обговорили виклики реформування лісової галузі в Україні і те, як для цього можна застосувати досвід США.
 
Лісова служба управляє державними лісами США, – це майже 47,7 тис. кв. км, тобто 9,5% території країни. Щоб попередити потенційні ризики корупції, вона зазнала суттєвого реформування у 90-х роках, і зараз це відкрита та дієва структура. В Україні подібні функції виконує Державне агентство лісових ресурсів. Однак Лісова служба, на відміну від Держлісагенства, має окремий підрозділ, який має повноваження правоохоронного органу і підпорядковується безпосередньо керівнику Лісової служби США, а не керівництву місцевих лісгоспів.
 
Колін Фішер, офіцер поліції Лісової служби США: "Я працюю на території лісгоспу «Green mountain» («Зелена гора»), що у штаті Вермонт, і напряму підпорядковуюся капітану поліції Лісової служби, а не керівникові лісгоспу. Ми, звісно, співпрацюємо і відповідаємо на запити працівників лісгоспів, але вони жодним чином не можуть впливати на розслідуванням. Ми робимо свою присутність максимально видимою,  наші патрульні носять спеціальну форму і, як правило, людям подобається, що правоохоронці відстежують потенційну кримінальну активність у лісах. Що стосується лісозаготівель, то я беру участь у всіх процесах навіть при зустрічах, де приймаються рішення, кому віддати ту чи іншу лісосіку для лісозаготівлі. Також я є учасником групи, яка здійснює аудити на різних лісосіках та лісгоспах, щоб упевнитись у прозорості лісозаготівель».
 
Дмитро Карабчук, експерт лісового напрямку WWF, координатор проекту «Лісова варта»«Добрим сигналом є те, що в зустрічі взяли участь усі ключові органи, які відповідають за ліси, і їм вдалося обговорити проблеми, з якими зіштовхується кожне відомство, наприклад, чому існує ринок краденого лісу, як є можливим відкрите транспортування краденої деревини, як можна охороняти ліс із низькою заробітною платнею і без необхідних на те ресурсів. Але ще важливіше, що кожен з учасників дискусії запропонував як їх вирішити. У цьому плані було цікаво познайомитися з американською системою охорони лісів і разом поміркувати, що з цього можна застосувати в Україні».
 
Майк Мітчел, заступник прокурора, Міністерства юстиції США: «Кожна країна зацікавлена у збереженні природи на благо майбутніх поколінь. Жодна країна не має всіх відповідей, але шляхом співпраці та обміну ідей ми можемо спільно випрацьовувати рішення для ефективного захисту природних ресурсів. Наш досвід показує, що прозорість є надзвичайно важливою для побудови громадської довіри та успішного впровадження будь-якої реформи. Українські ресурси можуть бути збереженими завдяки співпраці різних державних органів. Наприклад, створення спеціальних робочих груп при прокуратурах у США та їхня скоординована робота сприяють успішному кримінальному переслідуванню злочинів проти довкілля. Ми багато чого навчилися від наших українських колег і сподіваємося, що наші презентації також були корисними».
 
Український уряд вже розпочав реформування лісової галузі і тут в нагоді можуть бути рішення, які вже успішно працюють в інших країнах. WWF в Україні продовжує свою освітню роботу, зокрема з активістами та лісівниками, в рамках проекту «Лісова варта» і готовий долучатися до ініціатив уряду, які сприяють збереженню лісів.
Українські та американські урядовці обговорюють реформування лісової галузі
Українські та американські урядовці обговорюють реформування лісової галузі
© Mariia Zakaliuzhna
Команда WWF в Україні разом з українськими та американськими посадовцями
Команда WWF в Україні разом з українськими та американськими посадовцями
© Mariia Zakaliuzhna
Експерт WWF в Україні модерує зустріч
Експерт WWF в Україні модерує зустріч
© Mariia Zakaliuzhna
Заступник Посла США в Україні Джордж Кент вітає учасників зустрічі
© Mariia Zakaliuzhna