WWF та ЮНЕСКО сприяють розширенню національної природної спадщини України

Posted on 11 November 2016

На остаточне рішення чекаємо у червні 2017 року
У жовтні цього року відбувся візит представника Міжнародного союзу охорони природи (МСОП), пані Куміко Йонеда з метою перевірки поданих аплікацій щодо створення п’яти нових територій об’єкту природної спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини» загальною площею біля 6000 га. Це один із фінальних етапів процесу розширення  об’єкту природної спадщини в Україні (документ прикріплений справа). Цілком завершено підготовку всієї процедурної частини щодо створення нових територій спадщини. Тепер зібрано всю необхідну інформацію, яка дасть можливість зробити об’єктивні висновки комітету ЮНЕСКО щодо відповідності номінованих ділянок критеріям об’єкту Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО. На остаточне рішення чекаємо у червні 2017 року.

Фінансове забезпечення усіх робіт підготовки номінацій, зокрема польові дослідження, камеральну обробку даних, та приїзд експертів ЮНЕСКО, роботу із усіма зацікавленими сторонами проводилося при підтримці Дунайсько-Карпатської Програми Всесвітнього фонду природи (WWF) в Україні.
 
«У вас є прекрасні ліси! Будь ласка, бережіть їх!» - такий напис англійською та японською залишила пані Йонеда під час візиту у НПП «Зачарований край».  
 
На вердикт Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та Міжнародного союзу охорони природи (МСОП) чекають ділянки розташовані в Карпатському та Подільському регіонах України (території Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської та Хмельницької областей), зокрема на територіях Національних природних парків «Синевир», «Зачарований край», «Подільські Товтри»  та у межах Природних заповідників «Ґоргани» та «Розточчя».
 
Богдан Проць, координатор WWF з природоохоронної роботи: «у співпраці із Міністерством екології та природних ресурсів ми підготували й подали в ЮНЕСКО обґрунтування щодо включення додаткових понад 6000 га пралісів та старовікових лісів України у номінацію спадщини "Букові праліси Карпат та інших регіонів Європи". Це додаткові 26% до існуючих 23510 га. Але це лише незначна частинка пралісів та старовікових лісів, що можуть отримати найвище міжнародне визнання. За нашими попередніми оцінками, території, на яких розміщені праліси та старовікові ліси в Карпатах становлять зараз біля 80 000 га і це лише 4% території лісів. Їх кількість невпинно зменшується. Протягом останніх 25 років ми втратили щонайменше 100 000 га цих лісів тільки у Карпатах. Зобов'язання зберігати їх Україна взяла разом із ратифікацією кількох міжнародних конвенцій, включаючи Карпатську конвенцію. Критичну важливість пралісів та старовікових лісів неможливо переоцінити, це музеї природи, генетичні скарбниці майбутніх лісів, а також осередки проживання великої кількості рідкісних видів тварин, рослин та грибів.
 
Роман Волосянчук, старший менеджер лісових проектів WWF: «Праліси та старовікові ліси є унікальними моделями природного розвитку лісових екосистем та безцінним матеріалом для лісівничої науки. Оскільки вони містять велику кількість мертвої деревини, існує суперечність із нормативами «Санітарних правил у лісах України», які вимагають від лісгоспів проводити «видалення захаращеності». Для збереження пралісів та старовікових лісів критично важливо, щоб Верховна Рада якомога швидше поставила на розгляд законопроект №4480, який ліквідовує такі суперечності й надає пралісам і старовіковим лісам законний природоохоронний статус та забезпечує збереження цих унікальних лісових екосистем".
 
За додатковою інформацією:
Ірина Миронова,
WWF в Україні
E-mail: imyronova@wwfdcp.org
 
virgin forest mushroom
Праліси - домівка для багатьох типів флори та фауни
© WWF-DCP
Унікальні карпатські праліси необхідно зберегти для нащадків
Унікальні карпатські праліси необхідно зберегти для нащадків
© WWF Ukraine
Буковий праліс, НПП "Зачарований край"
© WWF-DCP / Valeria Nemykina