В Україні стартував проект «Лісова варта» - волонтери на сторожі лісів

Posted on 10 October 2016

Розвиваємо громадянське суспільство

Останніми роками із новинних видань не сходять сюжети про масштабні вирубки лісів, які мають явний незаконний характер, передусім в Карпатах та на Поліссі.


Зважаючи на переконаність суспільства у безвідповідальному ставленні існуючої системи лісового господарства до місцевих лісів, незрозумілість та корумпованість роботи служб лісового господарства, інертність та часто малоефективність роботи екологічної інспекції й інших правоохоронних органів у галузі виявлення та запобігання лісових порушень... Дієвої системи громадського моніторингу і контролю за веденням лісового господарства в Україні досі не існувало.

Тому проект «Лісова Варта» поставив собі відповідну мету – розвиток громадянського суспільства, яке може впливати на вирішення критичних проблем, підтримку активістів існуючого природоохоронного руху, створення ефективного громадського контролю за веденням лісового господарства.

Проект передбачає фахову підготовку волонтерів та допомогу у проведенні рейдів, передусім лісами пілотниг регіонів: Київської та Львівської областей. Під час яких фіксуватимуться знайдені порушення для передачі у контролюючі органи.

Перший тренінг пройшов 8-9 жовтня у Боярці, під Києвом. На ньому зібрались 16 волонтерів з Києва та околиць, які так чи інакше були вмотивовані дізнатися про боротьбу із лісовими порушеннями. Хтось із волонтерів є учасником громадських організацій, які опікуються сусідними із ними ділянками лісу, хтось працює інспектором служби охорони природно-заповідного фонду; дехто є активним туристом і мандрівнико, а хтось просто має вільний час і хоче присвятити себе боротьбі за збереження наших лісів.

Під час «Лісової варти», тренери дали зрозуміти волонтерам, що лісогосподарська діяльність – це не хаотичний процес, як багато кому здається, а складна налагоджена діяльність, що регламентується відповідними документами. І знання того, яким чином призначається ділянка в рубку, як визначається стан дерева і нараховується об’єм вирубаної деревини - дає змогу контролювати діяльність лісових господарств.

Під час польових виїздів в ліси Боярської лісової дослідної станції волонтери отримали можливість на практиці зрозуміти, як правильно має здійснюватися лісове господарство, що таке мірна вилка чи висотомір, навчилися правильно вимірювати дерева і відпрацювали послідовність дій при фіксації лісових порушень на різних видах і стадіях вирубок, в тому числі використовуючи для цього підручні засоби (смартфон, вимірювальну рулетку тощо).

Волонтери висловили гаряче бажання застосувати отримані знання на практиці і чекатимуть перших справжніх рейдів. Тож лісові господарства Київської області можуть вже починати боятися перевірок ;-)

На останок, хочеться подякувати Боярській лісовій дослідній станції за цілковите сприяння і допомогу при проведенні тренінгу!
volunteer forest watch
Мірна вилка призначена для вимірювання товщини, висоти стовбурів дерев, які ростуть, і товщини окремих частин стовбурів зрубаних дерев.
© WWF Ukraine
volunteer
Дощ рейдам не заважає
© WWF Ukraine
Практичні навики природоохорони у дії
© WWF Ukraine
volunteers
Волонтери "Лісової варти" у Київській області
© WWF Ukraine
Через лісорубні схеми українські ліси стають схожими на пустелю, та активні громадяни можуть цьому завадити
© WWF Ukraine
Дякуємо Боярській лісовій дослідній станції за допомогу у проведенні тренінгу
© WWF Ukraine
Проект здійснюється за фінансової підтримки посольства Фінляндії в Україні.
© Embassy of Finland