Бугти чи не бугти? Або козаки на захисті дикої природи

Posted on 11 July 2016

Активісти провели гучну акцію
10 липня на залишках Гардового острова замайорів 8-метровий банер "Збережемо Гард - Збережемо Україну". У такий спосіб активісти, спортсмени та діячі культури закликають уряд України вберегти Бузький Гард від остаточного знищення, зупинивши плани компанії Енергоатом добудувати третій гідроагрегат на Ташлицькій ГАЕС.

Наразі Гардовий поріг значною мірою затоплено внаслідок підняття рівня Олександрівського водосховища до позначки 16 м. У планах - знову протизаконне підвищення рівня Олександрівського водосховища до позначки 20,7 м. Це призведе до остаточного затоплення острова Гардовий та прилеглих порогів.

Також, 10 липня Південний Буг зазвучав ще й козацькими піснями: активісти, спортсмени та діячі культури закликали до порятунку останньої твердині Війська Запорізького – Буго-Гардівської паланки XVIII століття, національного природного парку “Бузький Гард” та регіонального ландшафтного парку «Гранітно-Степове Побужжя». Ззвучали старовинні козацькі пісні від Тараса Компаніченка та "Хореї козацької" на захист природної та історичної перлини.

Унікальному природному та історичному об’єкту – порогам та острову Гардовий на Південному Бузі – загрожує остаточне знищення. Рівень Олександрівського водосховища на Південному Бузі планують ще більше підняти, через що ці історичні території зникнуть під товщею води.

Відвернути трагедію може уряд, зупинивши плани НАЕК «Енергоатом» добудувати третій гідроагрегат на Ташлицькій ГАЕС, – зазначає еколог Ірина Головко, одна з організаторів акції. – Час об'єднуватися задля порятунку одного з найбільших природних чудес України!»

Опір громадськості затопленню каньйонів Південного Бугу триває 25 років. Ухвалення рішення про підняття рівня Олександрівського водосховища було помилкою. Адже тут ми маємо багато об’єктів історичного, культурного та природного значення”, – коментує Владислав Артамонов, директор національного парку “Бузький Гард”.

Разом з історично пам’яткою, чудовим місцем для рафтингу, зникне популяція і без того зникаючих видів: смілка бузька, вишня клокова, гвоздика бузька, риба морена дніпровська, та полоз лісовий.
banner
Банер активістів на острові Гардовий
© Ecocenter
flower Silene hypanica Klokov
Смілка бузька, зорянка південнобузька. Рослина збереглась лише на півдні України. При піднятті рівня води - популяція може значно зменшитись або зникнути
© Tetiana Karpiuk
#ЗбережемоГард #СтопГАЕС
© Ecocenter
island
Активісти пливуть на байдарках до остроав Гадовий з баннером: "Збережемо Гард-збережемо Україну"
© Ecocenter
Козаки пишуть лист міністру енергетики
© Ecocenter
Козаки на Гардовому острові
© Ecocenter