Час первоцвітів настав!

Posted on 24 February 2016

Дізнайтесь як врятувати перші квіти
Раннє тепло вже пробудило від сну перші ранньоквітучі квіти – підсніжники. Намагаючись скористатись першим теплом весняного сонця, квіти неабияк пожвавлюють лісовий ландшафт, але, на жаль, не можуть уникнути пильної людської уваги.

Стаючи жертвами квіткових браконьєрів, ранньоквітучі квіти зменшують свою чисельність та поширення, а тому занесені до Червоної книги України. Зокрема, це всі види підсніжників,  білоцвітів, майже всі види шафранів (крокусів), сну, рябчиків і цикламен Кузнєцова, що зростає лише в Криму.

Наймасовішим є продаж саме підсніжників. Продавці часто розповідають легенду, що охороні підлягають лише рослини із 5-ти пелюстковими квітами, а з 3-ма – не охороняються, але це не правда – 5-ти пелюсткових підсніжників просто не існує!

Іншим міфом, який можна почути від продавців, ніби збір квітів без коріння не шкодить рослині. Це неправда, оскільки саме лишень вегетативне розмноження призводить до поступового виродження рослин.

Продавці запевняють, що квіти вирощені на присадибній ділянці, можуть показувати якісь довідки із сільрад та ін. Але це є брехнею, так як ніхто вирощуванням квітів для продажу на городах не займається. Більш того, для вирощування рослин Червоної книги України потрібна відповідна ліцензія, яку продавці, звісно, не мають.

Продаж всіх цих видів рослин є незаконним і карається цілою низкою статей Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема статтями 88-1 (Порушення порядку придбання чи збуту об’єктів тваринного або рослинного світу), 90 (Порушення вимог щодо охорони видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України), а також статтями 159 і 160 (порушення правил торгівлі на ринках і торгівля з рук у невстановлених місцях). Крім того, за кожну зірвану квітку має нараховуватися штраф згідно Постанови Кабінету міністрів України від 7 листопада 2012 року №1030. Для однієї квітки підсніжника, наприклад, він становить 49 грн. Тобто, кожен продавець, що торгує цілою сумкою підсніжників, має бути обкладеним штрафом в декілька десятків тисяч гривень.

Що робити, якщо ви зустріли продавців первоцвітами?

Перш за все, слід викликати міліцію і зателефонувати на гарячу лінію Державної екологічної інспекції та вимагати приїзду екологічного інспектора, так як лише інспектори мають право стягувати штраф за продаж підсніжників (поліція складає протоколи тільки по статтям 159 і 160). Телефон гарячої лінії екоінспекції 044 521 20 38 (один на всю Україну). Проблемою є те, що гаряча лінія інспекції працює тільки в робочі дні і в робочий час ;-(

WWF в Україні важливо дізнатися про обсяги торгівлі ранньовесняними квітами. Подібні оцінки розміру продажу ранньовесняних квітів, як правило, мали поверховий характер, і ми хочемо встановити істинні цьогорічні розмахи.

Нам потрібна ваша допомога.

Зустрівши продаж первоцвітів, спробуйте визначити бодай приблизно, які саме квіти продаються – підсніжники, білоцвіти, шафрани, цикламени, тощо (найчастіше, на початку весняного сезону - мова йтиме саме про підсніжники), а також їхню приблизну кількість, наприклад кількість букетиків в руках у продавців. Біля них можуть стояти сумки – можливо, в них первоцвіти? Визначити точно вдасться після прибуття поліції чи екоінспектора, тому бажано, за можливості, лишатися поруч до їх приїзду.
Інформацію про кількість квітів, місця їх продажу повідомляйте, будь ласка, нам, заповнивши відповідну форму  

Пам’ятайте, що продаж первоцвітів – не просто незаконний, а ще і дуже прибутковий бізнес із залученням багатьох людей на різних етапах транспортування рослин. Нібито невинні бабусі, які торгують квітами в переходах і які давлять на жалість словами «А жити мені за які гроші?», є лише останнім етапом ланцюга, на чолі якого стоять зовсім не безневинні представники кримінального та корупційного світу!

Більше інформації про ранньовесняні квіти, про те, як відрізнити різні їх види, та про міфи, пов’язані з їх торгівлею, ви зможете знайти на тематичному сайті «Збережи весну»  

Дякуємо за небайдужість!
Долучайтесь до врятування первоцвітів, заповнюйте волонтерську анкету, коли побачите квіткових браконьєрів
© WWF Ukraine
За спиною "невинної" бабусі стоїть ціла квіткова мафія, яка нищить природу
© Dar'ya Inozemceva
snowdrop in Ukrainian wood
Через браконьєрів, квіти щезають назавжди
© Andrii Plyha
Рекламна кампанія на захист первоцвітів минулих років
Рекламна кампанія на захист первоцвітів минулих років
© НЕЦУ