Волонтерська осінь WWF | WWF
Волонтерська осінь WWF

Posted on 29 November 2018

Андрій Плига, координатор волонтерів WWF в Україні
Пухкий сніг сипле за вікном, а отже, прийшов час підбивати результати волонтерської осені. Осінь видалася як завжди насиченою – тричі волонтери навідувались у Пирятинський національний парк, побували на сході в Дворічанському нацпарку, а в Міжрічинському регіональному парку організували лідерську школу WWF. Окремим пунктом слід зазначити численні виїзди волонтерів у заказники та праліси Карпатського регіону в рамках проекту «Лісова варта», про які мова скоро піде у іншій новині.

Вересень почався із виїзду на східні терени України – у крейдові степи Дворічанського нацпарку на Харківщині. Унікальні степові комплекси потерпають від інвазії сосен та робіній, що колись були посаджені на вершинах схилів у якості лісосмуг, а тепер саморозсіваються власне на заповідних степах. Це загрожує перетворенню степових схилів на зарості чагарів. Тут важливим є розуміння динаміки заростання трав’янистих комплексів, і власне, для цього волонтери провели картування молодих дерев і їх груп в степу.

Наступним нацпарком, куди навідалися волонтери, став Пирятинський. Він розташований в заплаві річки Удай та її притоків, тож щорічні випалювання трави на луках, стерні на полях чи очеретів у заплаві є серйозною проблемою заповідної установи. Одним з шляхів вирішення є проведення освітньої роботи з місцевим населенням, яке вірить у корисність палів і не відає ризиків і небезпек. Тому, волонтери рушили у веловиїзд селами на території нацпарку і проводили бесіди з селянами про шкідливість палів. Це був перший виїзд подібного роду, що водночас показав і складність, і велику важливість подальшої роботи в подібному напрямку.

Вже наприкінці вересня була проведена лідерська школа WWF, яка була організована за участі самих волонтерів, що побували влітку на подібному заході по програмі обміну Erasmus+ в Австрії. Учасниками школи стали інші юні волонтери та студенти, хто мав бажання долучитися до волонтерського руху і стати майбутнім лідером природоохорони. Захід частково проходив у Міжрічинському РЛП, де учасники побачили створені під час попередніх виїздів інформаційні стенди та об’єкти на екостежках, і познайомилися з чарівною природою осіннього Полісся.

У жовтні волонтери знову навідали Пирятинський нацпарк. Цього разу природоохоронці рушили на пошуки старих дерев в лісах заплави р. Удай. Інвентаризація старих дерев є однією з цілей парку як об’єкта Смарагдової мережі Європи, більш того, парк є першим об’єктом мережі в Україні, для якого був розроблений відповідний менеджмет-план. Волонтери картували дерева ширші за 50 см в діаметрі і описували їх стан.

А вже наприкінці листопада, останніми вихідними, волонтери традиційно взялися за бобрів. Був проведений вже третій на черзі «боброоблік» на річці Руда. Бобри своєю діяльністю сприяють відновленню природного гідрологічного режиму на меліорованих колись річках, і нацпарк із допомогою волонтерів моніторить зміни чисельності тварин. Варто відзначити, що це, певно, був найхолодніший облік за всі три роки, але попри холод, сніг та потрапляння ногами у заповнені водою боброві нори волонтери стійко пройшли маршрут і записали всі знайдені погризи та греблі! А наступного дня продовжили початі роботи по інвентаризації старих дерев.

Ми дякуємо всім волонтерам за участь та організацію згаданих виїздів і чекаємо разом з вами наступних подій!

Стежте за новою волонтерською програмою на наступний рік, яка з’явиться у ваших новинах вже в 2019-му році. 
volunteers, team
Учасники лідерської школи в Міжрічинському РЛП
© WWF Ukraine
volunteer
Бесіди з місцевими щодо спалювання трави у Пирятинському нацпарку
© WWF Ukraine
ukraine, winter
Крейдові степи Дворічанського нацпарку
© WWF Ukraine
Облік бобрів у Пирятинському нацпарку
© WWF Ukraine
Інструктаж перед інвентаризацією старих дерев у Пирятинському нацпарку
© WWF Ukraine
Група обліковців бобрів у Пирятинському нацпарку
© WWF Ukraine