“Дикі котики”: Біля Києва можна буде побачити рись і кота лісового | WWF
“Дикі котики”: Біля Києва можна буде побачити рись і кота лісового

Posted on 22 October 2018

Тетяна Карпюк, координаторка з екоосвіти WWF в Україні

Рись та кіт лісовий – два види родини Котових, які трапляються у дикій природі України. Сучасний ареал поширення рисі охоплює Карпати та Полісся, а кота лісового Карпати та південно-західні регіони України, окремі точки фіксуються на Поліссі. Парк природи "Беремицьке", що на Чернігівщині, задумав цікаву справу повернути народжених в неволі рисей та лісових котів в їхнє природнє середовище проживання на Поліссі. Щоб підкреслити важливість котячих на цій териорії, було створено цілий музей.
Він складається з двох частин
інформаційної та “тваринної”. Звірі спершу живуть у спеціальних просторих вольєрах, щоб адаптуватися. Після цього – будуть випускатися на волю. Дізнатися про роль рисей та лісових котів і зрештою, побачити їх цифрові моделі зможуть усі відвідувачі парку – в інформаційно-інтерактивній частині музею.

 

Зараз в парку живуть пара "досвідчених" лісових котів та малята, які наступного року будуть випущені в природу. Також в музеї можна побачити рись, але, на жаль, самець вже звик до людей та навряд чи зможе самостійно адаптуватися у природньому середовищі. Йому створені спеціальні умови у вольєрі, щоб він міг лазити по деревам та не втрачати форми.

 

Простір музею організовано за останніми інтерпретаційними та екоосвітніми тенденціями, наповнено якісним відео та фотографіями. Незабаром ще з’являться 3D-моделі рисі та кота лісового. Жодних опудал чи нудної інформації дрібним шрифтом. Все зроблено екологічно та стало з природних матеріалів, що не шкодять довкіллю, а всю інформацію можна без проблем оновити та доповнити власними даними.

 

Окрім рисі та лісових котів, в парку вільно мешкають польські коники тарпани, які колись були спеціально завезені сюди, щоб відновити природній ландшафт. Пасучись на територіях колишніх колгоспів, вони витоптують і розсіюють траву, формуючи природні луки, що були там раніше. Окрім табунів тарпанів, в парку можна зустріти лося, оленя, лисицю і зайця. З птахів живуть – сова вухата, орлан білохвостий і чорний лелека.

Парк “Беремицьке” входить до європейської мережі відновлення дикої природи (анг. European Rewilding Network). Вона об’єднує території, де на основі природних процесів відбувається відновлення ландшафту. Згідно з принципами такого відновлення, людське втручання на цих територіях мінімалізується, натомість дозволяється боротися лише з чужорідними, інвазійними видами.
Такий підхід приносить чималу користь не лише довкіллю, а й суспільству, особливо місцевим громадам.
Він збалансовує водний обіг, дає місце для відпочинку, збору ягід, грибів та чудових фотосесій. Отриману користь від процесу відновлення можна легко порахувати в грошовому еквіваленті.

 

Запрошуємо вас приєднуватися до природоохоронного руху: мандруйте цікавими куточками нашої України та не забувайте дізнаватися нове про звичайні види.

 

З 2017 року WWF в Україні розпочав роботу над транскордонним проектом “ЖИТТЯ великим хижакам Європи” (англ. LIFE EuroLargeCarnivores). Проект має на меті сприяти збору та обміну знаннями і практичним багаторічним досвідом щодо співжиття людини з вовками, ведмедями і рисями. Основна увага проекту LIFE націлена на моніторинг, пом'якшення та запобігання конфліктів між людьми та дикими тваринами, обговорення ризиків та проблем безпеки, практик випасання сільськогосподарських тварин, а також на боротьбу з браконьєрством, і створення економічних можливостей до інвестицій.

Рись в музеї "Диких котів"
© Rostyslav Polushvaiko
Частина експозиції музею
© Tetiana Karpiuk
Екостежка на відновленній території
© Tetiana Karpiuk