Коли дельфіни, кити і азовки гинуть — рибальство не може не змінитися | WWF
Коли дельфіни, кити і азовки гинуть — рибальство не може не змінитися

Posted on 22 May 2018

WWF публікує огляд методик для зниження ризику прилову та потрапляння у сітки китоподібних 🐋
Китоподібні — дельфіни, кити і морські свині (азовки Чорного моря й вакіти) — неймовірні тварини, які завжди захоплювали уяву людей. Це підтверджує вже те, що щорічно кількість морських туристів-спостерігачів за цими тваринами зростає у  прогресії. Вони є одними з найрозумніших тварин на нашій планеті і відіграють важливу роль у збереженні здоров'я морських екосистем а відповідно — і людей. Але саме дельфіни, азовки та кити часто стають випадковими жертвами риболовецького промислу у світі, и гинуть приблизно щодві хвилини.

До Міжнародного дня біорізноманіття Всесвітній фонд природи WWF у співпраці з Конвенцією про мігруючі види публікує звіт “Огляд методик для зниження ризику прилову та потрапляння у сітки китоподібних”, що висвітлює гострі проблеми, з якими стикаються вчені та політики, намагаючись мінімізувати кількість китоподібних у випадкових приловах по всьому світу. Він також підкреслює необхідність посилення як суспільного тиску, так і рибної промисловості для захисту китоподібних на майбутні покоління.

Китоподібні мають значний вплив на пов'язані з ними екосистеми, і їхнє численне винищення може мати катастрофічні наслідки. Як великі хижаки, китоподібні екологічно значущі, оскільки вони зберігають і переміщують поживні речовини (зокрема вуглець та азот) та енергію всередині та між екосистемами. Щороку понад 300 000 китоподібних заплутуються та гинуть у риболовецьких сітках, таких як зяброві сітки. Лише у Перу щороку так гинуть близько 15000-20000 дельфінів і морських свиней.

У морях України щороку гине кілька тисяч дельфінів й азовок саме через риболовецькі сітки (за розрахунковими оцінками довоєнного періоду). І більше 98% з них — це азовки.” — каже Павло Гольдін, провідний науковий співробітник Інституту зоології ім. Шмальгаузена.

Саме зараз необхідно звернути увагу на вплив риболовецького промислу на китоподібних Чорного моря, поки чорноморських азовок не спіткала доля вакіт Мексиканської затоки. Сподіваємося, що цей огляд дозволить привернути більше уваги наших посадовців  та політиків, оскільки, як показує дослідження, рішення проблеми є і можливість їх впровадження залежить від політичної волі у державі.” — зазначає Наталія Гозак, координатор проектів Всесвітнього фонду природи WWF.

Згідно зі звітом, найбільш перспективними є централізовані рішення на основі рибальських промислових господарств, які б включали використання альтернативних знарядь рибальства на заміну нинішніх сіток, особливо зябрових, а також створення морських природоохоронних територій з ефективним управлінням та часові обмеження промислу. Утім, звіт наводить лише деякі приклади успішних стратегій, що принесли результати. Проблема ще більше ускладнюється браком даних у глобальному масштабі про рибальство, про чисельність популяцій китоподібних та її зниження, а також про загальний вплив рибальства на окремі популяції.

Є й хороші новини. Наприклад, США взяли курс на те, щоб зупинити прилов китоподібних. Нові правила США в рамках Закону про захист морських ссавців (MMPA) вимагають, щоб будь-яка країна, що експортує рибу до Штатів, забезпечувала захист морських ссавців на кшталт тих, що застосовуються у США, мова зокрема і про прилови. Оскільки США є одним з найбільших у світі ринків імпорту риби, нове правило може позитивно вплинути на стандарти рибальства у великих країнах-експортерах, зокрема Канаді, Чилі, Китаї, Японії та Мексиці.

Враховуючи нинішню небезпеку, що нависла над китоподібними у всьому світі, уряди та лідери галузі мали б вже сьогодні замінити неефективні знаряддя промислу на такі, що б гарантували безпеку тваринам і мінімізували їх потрапляння та гибель у сітках. Від цього також залежить - чи ми щороку у Всесвітній день біорізноманіття фіксуватимемо вкотре ще більший спад чисельності популяцій китоподібних — дельфінів, азовок та китів — чи відзначатимемо позитивні зрушення у збереженні біорізноманіття.
До Міжнародного дня біорізноманіття Всесвітній фонд природи WWF у співпраці з Конвенцією про мігруючі види публікує звіт “Огляд методик для зниження ризику прилову та потрапляння у сітки китоподібних”.
© © Richard Barret /WWF-UK
У морях України щороку гине кілька тисяч дельфінів й азовок саме через риболовецькі сітки (за розрахунковими оцінками довоєнного періоду).
© ©natural.com/ Florian Graner/ WWF