Мораторій на ліс-кругляк себе не виправдав | WWF
Мораторій на ліс-кругляк себе не виправдав

Posted on 10 September 2018

Роман Волосянчук, координатор лісового напрямку WWF в Україні
Нещодавно Верховна рада України підтримала законопроект №5495 "Про збереження українських лісів і запобігання неналежному переміщенню необроблених лісоматеріалів" з поправками президента України. Важливо, що закон встановлює кримінальну відповідальність за контрабанду лісу-кругляка. Також, на вимогу президента, в документі знято пункт про заборону експорту паливної деревини. І це дуже добра новини, адже антиринкові заходи у підсумку завжди не дають декларованого результату. Найближчим таким прикладом може бути мораторій на експорт лісу-кругляка, який себе не виправдав, і який діє досі.

Первинна ідея запровадження мораторію, як її презентували автори, полягала у захисті національного виробника і боротьбі проти корупції в лісовій галузі на етапі продажу деревини. Однак натомість мораторій призвів не до зростання підприємств, які б виготовляли високоякісні товари з дерева, а до примітивізації переробки. Кругляк почали просто розпилювати на дошку чи брус, які вже під мораторій не підпадають. Така примітивна переробка значним чином відбувається на дрібних, часто незареєстрованих, тобто нелегальних пилорамах.

Офіційно, за даними Державного агентства лісових ресурсів, нелегально зрубана деревина в Україні становить менше 1% від загального обсягу заготовленої. Однак, за оцінками різних незалежних експертів, реальна цифра коливається в межах від 5% до майже 50%. Також за офіційними статистичними даними у 2016 році в Україні виготовлено приблизно 2 млн. куб. м пиломатеріалів, а їхній експорт склав близько 3 млн.куб. м. При цьому в Україну було ввезено лише 8 тис. куб. м пиломатеріалів. Постає питання: звідки з’явився 1 млн. куб. м? Чи часом не в результаті нелегальних рубок? Адже можна вирубати, швидко розпиляти на місцевій пилорамі без документів.

Ще ніде в світі заборонні методи не дали бажаного результату: Білорусія і Росія пройшли етап мораторію і були змушені відмовитися від цього задуму. Важливо, щоб вирубки лісів призначалися доцільно і проводилися згідно з вимогами законодавства та не порушували нормативи. В протилежному випадку - лісові екосистеми зазнають значної деградації і не можуть відновитися до первинного стану. Тому важливою є якість ведення лісового господарства, яке збалансовує збереження природних екосистеми, забезпечення потреб місцевого населення й економіки в цілому.
 
Держекоінспекція та лісові експерти оглядають незаконно зрубану ділянку лісу
© WWF Ukraine
Forest Watch observes the place of forest cut
Лісова варта оглядає лісосіку
© Mariia-Varvara Zakaliuzhna