WWF виграв судову справу проти забудови Пірину в Болгарії. Український Свидовець - все ще у небезпеці | WWF
WWF виграв судову справу проти забудови Пірину в Болгарії. Український Свидовець - все ще у небезпеці

Posted on 30 May 2018

WWF разом з іншими природоохоронними організаціями коаліції “За природу” виграли суд проти планів уряду Болгарії забудувати національний парк “Пірин”. Статус світової спадщини ЮНЕСКО та прем’єр-міністр Болгарії захищали цю місцевість аж до початку забудови. Більше 125 тисяч людей з усього світу підписали петицію WWF на захист “Пірину”.


Рік тому, міністр охорони довкілля Болгарії вирішив, що проект плану управління національним парком “Пірин” не потребує стратегічної екологічної оцінки. В той час як розроблений план дозволяє забудову в нацпарку на ділянці, площа якої в 12,5 разів перевищує дозволену в країні при відповідних забудовах. Заборонене будівництво може спричинити комерційну вирубку, яка негативно вплине на 60% території парку. Отримане рішення суду вимагає від уряду провести відповідну екологічну оцінку.  

“Рішення суду - хороша новина для “Пірину” та його прихильників, які впродовж 4 місяців протестували більш ніж в 20 містах Болгарії і десятках інших міст по всьому світу. Згідно з рішенням суду, уряд має упевнитись, що “Пірину” ніщо не загрожує”, ‒ зазначила Катерина Раковська, експерт з питань охорони довкілля  WWF Болгарії, однак додала, що нині WWF разом із іншими громадськими організаціями подають апеляцію проти рішення уряду відкрити майже половину парку “Пірин” для забудови, що стало можливим завдяки змінам у проекті плану.

Схожа ситуація нині набирає оборотів і в Україні, де триває боротьба за збереження гірського хребта Свидовець, що на Закарпатті. Петиція на захист українського Свидовця поки що зібрала майже три тисячі підписів з необхідних 20 тисяч. Усі охочі можуть підписати її за цим посиланням.Також ініціативна група судиться з Тячівською і Рахівською районними радами, які неправомірно виділили землі під забудову на унікальних природних територіях, які знаходяться в безпосередній близькості до “Карпатського біосферного заповідника” та до ділянок Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Крім того, на цій території розміщені праліси, приполонинні ліси, розташовані льодовикові озера та знаходяться популяції понад 100 видів Червоної книги України.  Закарпатська ОДА активно лобіює будівництво курорту, незважаючи на відсутність відповідної екологічної оцінки проекту та оцінки цієї території.

“Міністерство екології і природних ресурсів України прийняло рішення щодо створення створення заказника загально-державного значення на цій території, а також зобов’язало Закарпатську ОДА виконати це рішення. Проте ОДА розпочало процес відписок, висловлюючи свою незгоду цим рішенням ‒  розповідає к.б.н. Богдан Проць, координатор природоохоронного напрямку WWF в Україні. Вже зараз ініціативна група подає касацію у Верховний суд. Це рішення суду буде остаточним у справі, але навіть якщо воно буде негативним - кампанія проти тотальної забудови Свидовця продовжиться”.
© Maya Eye Photography
Гірський масив Свидовець
Svydovets, mountain range in Ukraine
© www_joelleclaire_photography